ایفون, سامسونگ, شیائومی, صفحه نمایش

درباره LTPO چه میدانید؟

همانطور که می دانید پرمصرف ترین قسمت  تلفن های هوشمند صفحه نمایشگر آن ها است به همین علت از توسعه دهنده ها در تلاشند که مصرف انرژی صفحه نمایش را به حداقل برساند این باعث نگهداری بیشتر شارژ و عمر باتری می شود به همین خاطر توسعه دهنده ها  صفحه نمایش LTPO را روانه بازار کردند.

این نمایشگاه که توسط کمپانی های بزرگی مانند اپل و سامسونگ مورد تایید و استفاده قرار میگیرد و حالا در ادامه به نقاط مثبت این صفحه نمایشگر و مصرف کم باتری آن میپردازیم.

نمایشگر LTPO چیست و چگونه مصرف انرژی را کاهش می‌دهد؟ | دیجی‌کالا مگ

نمایشگر LTPO چیست؟

لغت LTPO  برگرفته از اکسید پلی کریستالی دمای پایین است. این نمایشگر به صورت خاصی اشاره به قسمت پشتی نمایشگر OLED دارد. نمایشگر OLED  هم برگرفته از کلمه دیود نورگسیل ارگانیک است.  نمایشگر OLED  قابلیت این را دارد که هر پیکسل به صورت مجازات  از خود نور تولید کند.  این نمایشگر را می‌توان در تمام وسایل هوشمند از جمله تلویزیون، گوشی، لپ‌تاپ و… استفاده کرد.

همانطور که می دانید نمایشگرهای اولد به صورت مجزا پیکسل ها از خود نور تولید میکنند و  برخلاف ال سی دی ها  به نور پس زمینه نیاز ندارند.  همین ویژگی ها ویژگی اولد است که باعث شده  انرژی کمتری برای فعالیت نیاز داشته باشد. بیشتر نمایشگر های اولد در پشت خود از فناوری LTPO  استفاده می کنند.

یکی از نکات مهم نمایشگر LTPO  این است که برای ارائه تازه سازی صفحه  کنترلگر نمایشگر و  پردازنده نیازی به اجزای اضافی نیست.  اپلیکه همیشه پرچم داره تغییرات بزرگ در صنعت  هوشمند سازی است فناوری LTPO را توسعه داد  و اپل در این موضوع امتیازات زیادی را ثبت کرده است و همچنین سامسونگ هم از این قافله عقب نماند و سعی کرد با کار کردن برای این فناوری  نوع دیگر این آن را ارائه داد  این کار باعث شد که بدون اجازه دادن شرکت اپل سامسونگ هم بتواند از این امتیاز برخوردار شود و اسم این نسخه را سامسونگ HOP گذاشت.

نمایشگر LTPO چیست و چگونه مصرف انرژی را کاهش می‌دهد؟ | دیجی‌کالا مگ

چرا باید از LTPO استفاده کنیم؟

همانطور که از ابتدای مقاله فهمیدید  صفحه نمایش در گوشی هوشمند بیشترین قسمتی است که از باتری استفاده می کند از این رو صفحه نمایش های اولد کم ترین انرژی را نسبت به صفحه نمایش و ال سی دی دارند ولی با این حال صفحه نمایش اولد هم بیشتر از بقیه چیپست ها انرژی مصرف می کنند.

یکی از مهمترین خوب نمایشگر LTPO بهره وری از فناوری متغیر کردن تازه‌سازی صفحه است که باعث میشود که باعث کاهش مصرف انرژی می شود.  اپل نیز از نسل چهارم اسمارت واچ ها به بعد  از این فناوری استفاده می‌کنند که اسمارت واچ های سری نسل ۵ و ۶ دارایی فناوری هستند به خاطر وجود این فناوری است که اپل واچ های سری ۵۶ می‌توانند بدون خاموش شدن صفحه نمایش ساعات طولانی را افعال بمانند.

اصطلاح تازه سازی صفحه نمایش به معنای دفعات بروزرسانی صفحه نمایش در ثانیه است که آن را با هرتز نمایش میدهند.

بیشتر تلفن های هوشمند از نرخ تازه سازی صفحه ۶۰ هرتزی استفاده می کنند و تعداد اندکی از گوشی‌ها نیز با نرخ تازه سازی ۹۰ و ۱۲۰ هرتزی  هم تازگی ورود به بازارهای تلفن همراه شده اند.

هرچقدر نرخ تو سازی صفحه بیشتر باشد باعث می شود که صفحه نمایش به صورت روان تر و لذت بخش تر به شما نمایش داده شود  ولی همانطور که می دانید نرخ تازه سازی صفحه نقطه روبروی مصرف باتری است یعنی هر چقدر که نرخ تازی صفحه بیشتر باشد مصرف باتری نیز افزایش پیدا میکند.  نسل جدید ساعتهای هوشمند اپل  با کاهش  نرخ تازه سازی صفحه نمایش به ۱ هرتز  توانسته که صفحه خود را در طول استفاده روشن نگه دارد و فشار کمتری به باتری وارد شود  این به دلیل استفاده کمتر از نرخ تازه سازی صفحه نمایشگر است.

به طور مثال اگر نوتیفیکیشنی به گوشی شما ارسال شود و ساعت شما ان را با نرخ تازه سازی کمتری نمایش دهد این کار باعث اختلالی در سرعت صفحه نمایش به وجود نمی آورد و شما متوجه این ماجرا نخواهید شد.

به کمک این تکنولوژی می‌توانید به صورت خودکار نرخ تازه سازی صفحه نمایش کنترل شود  و شما تجربه بهتری از استفاده گوشی داشته باشید و به باتری تان بیشتر از حد معمول فشار وارد نشود

در کدام محصولات میتوانیم LTPO را ببینیم؟

شرکت اپل از نسل ۵ اپل واچ های خود با این فناوری رونمایی کرده است این ساعت های هوشمند دارای قابلیت نمایشگر همیشه فعال هستند و نرخ تازه سازی صفحه نمایش آنها به ۱ هرتز  کاهش پیدا کرده است  این کار باعث می شود که زمان بیشتری این ساعت به فعالیت خود ادامه دهد.  هرچند که در آیپد های جدید پرو  این مقدار بسیار بیشتر است  ولی از صفحه نمایش LTPO بهره مند نیستند. خبرها حاکی از آن است که اپل قرار است در آیفون ۱۳ این فناوری را در صفحه نمایش های خود استفاده کند.  و باید به این همه اشاره کنیم که سامسونگ در گوشی‌های جدید خود از فناوری LTPO که همان HOP است  استفاده می کند.  این فناوری فعلاً در انحصار گوشی های پرچمدار سامسونگ است  چه میتوان کرد S20 و S21 اولترا اشاره کرد.  طبق دستاوردهای جدید این فناوری بسیار تاثیر مثبتی در مصرف انرژی دارد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.